Svaka prva sedmica u avgustu je Svjetska nedjelja dojenja, globalna inicijativa koja radi na podizanju svijesti javnosti o značaju dojenja za zdravlje majke i bebe, o prednostima dojenja i važnosti obezbjeđivanja podrške majkama koje doje.
Ove godine fokus je bio na dojenju i radu – uz zalaganje na suštinska prava na materinstvo – porodiljsko odsustvo u trajanju od najmanje 18 nedjelja, idealno više od šest mjeseci i mogućnost dojenja na radnom mjestu nakon tog perioda.
Post Nataša Kovačević, u kojem ova Crnogorka na Instagram profilu njezvanova promoviše dojenje i iznosi podatak koliko malo procentualno žena doji djecu u Crnoj Gori, postao je poprište žestoke rasprave i pokazao nekoliko stvari, a jedna od njih je da ova sredina nije spremna na majku koja na klupi u parku doji dijete, jer joj se vide gole grudi.
Bila je neka svjetska nedjelja dojenja pa nisam stigla, jer uvijek imam pune ruke posla, iako je svaka nedjelja svjetska nedjelja dojenja.

Ne postoji veći sudar ljubavi i njene poente nego svemoć mog tijela da proizvede mogućnost za preživljavanje mom životu koji je u meni porastao.
Onamo đe je tuđe dobro veče od sebstva, počinje majka.
Samo 13% žena u Crnoj Gori doji svoju djecu.
Majčino mlijeko ima specifične nizove proteina koje nijedna nauka do dana današnjeg nije potpuno iskopirala.
Zato je formula – formula.
A majčino mlijeko – majčino mlijeko.
Bez osude i bez nametanja izbora, ako ne želiš ili ne možeš da dojiš – to te ne čini manje majkom od one koja doji ALI ono što je suštinski važno i što želim da poentiram:
PROBAJ!
Molim te, probaj!
Samo probaj.
Majčino mlijeko je nezamjenjjivo!“, napisala je Nataša.
Onda je krenula lavina, koja je sa sobom povukla i bruku, i sramotu, i krivicu, i čojstvo, i junaštvo, i pornografiju, i erotiku…
“Lijep tekst. Ali toliko potenciranje da svaka žena MOŽE i da sve zavisi od njenog truda, stavlja ogroman teret i grižu savjesti ženama koje su stvarno željele i pokušale ali nije išlo (iz bilo kog razloga). Neke žene jednostavno nemaju dovoljnu produkciju mlijeka ma koliko pokušavale i to je jedina istina. I prije 300 godina kad nisu postojale formule imale su žene dojilje jer neke majke nisu imale mlijeka. Ko želi, treba da pokuša i potrudi se. Ali od mene podrška svim ženama koje iz bilo kog razloga nisu uspjele.“
“Kako bre ‘ako ne želiš da dojiš!? Ako iz bilo kog razloga nisi u mogućnosti da dojiš, ne možeš – ne možeš, ali da ne želiš, to je sebično i za svaku osudu. Ja dojila troje dan i noć po godinu i nešto, nisam spavala, pa mogu da kažem.“
“Na pumpici dan i noć tri puta po šest mjeseci, žao mi je nikako nije moglo drugačije ali mi je samo bilo važno da unose tu najdragocjeniju tečnost na svijetu.“
“Brate, smorile ste više, majke mi. I pokrij te sisurine, aman ženoo. Doji ako ti se doji, nemoj ako nećeš, koga više briga kako koja majka hrani svoje dijete! Sve ste odjednom pametne i u sve se razumijete. SMARATE. Evo orden dojiljo. Zadovoljna?”.
“Zar to ne bi trebalo da bude vaša privatnost?“
“Svetogrđe/Skrnavljenje jednog intimnog čina između majke i djece. Gospođe drage i bez ovakvih objava žene su dovoljno upućene koliko je značajno dojenje, prije svega preko ginekologa koji im vode trudnoću.
Nego danas je BUSINESS i biti majka.“
“Ovo je sramota. Do sada sam Vas pratio ali poslije ovakve fotografije.. Pa to je sramota, nijesmo željni tvojih sisa sa takvim komentarom i još djeca tu… Bruko.“
“Nismo manje majke, ali mene ta tema bolucka svaki put, ja sam se trudila najbolje što sam znala. Podrška zdravstvenih radnika – nula. Pomoć majke prisutna ali nije se dalo.“
“Bravo Nataša. Pomjeraj granice CG mentaliteta u svakom smislu.“
“Super mi je kako neki ostavljaju komentare za privatnost a uredno prate only fans influensere sa još gorim fotkama. A kad je u pitanju nešto prirodno i prekrasno kao dojenje onda je to tabu. Svaka čast i sve lijepo napisano.“